FATCA
דף הבית >> שאלות ותשובות >> FATCA

מה זה FATCA?  

למה בבנק מבקשים ממני למלא טפסים לרשויות המס בארה"ב?


ב-18 למרץ 2010 הקונגרס של ארצות הברית העביר חוק מאוד מקיף ומשמעותי להגברת אכיפה על מיסוי בינלאומי של אזרחיה ותושביה של ארה"ב.
החוק החדש (כבר כמעט בן שש שנים) ידוע בראשי התיבות שלו בשם FATCA ובשמו המלא Foreign Account Tax Compliance Act. הנדבך העיקרי בחוק החדש הינו גיוס בנקים בכל העולם למאמץ האכיפה של ה-IRS (רשות המס האמריקאית).

מה המשמעות של FATCA מבחינתי?

ברמה המעשית, כתוצאה מיישום FATCA, היום הבנקים בישראל דורשים מכל לקוח למלא טפסים שמזהים את הסטטוס שלו/ה כאמריקאים כן או לא. גם מי שאיננו אזרח עשוי להדרש למלא טפסים אמריקאים שמדווחים על הסטטוס. כמו כן, גופים עסקיים, כגון חברות ישראליות, קרנות השקעה, שותפויות עסקיות, ארגונים אחרים, נדרשים למלא טפסים אמריקאים לזיהוי בעלי זכות חתימה אמריקאים, זיהוי בעלי מניות ו/או משקיעים אמריקאים, וכן זיהוי אופי פעילות של ארגונים שמוגדרים על ידי האמריקאיים כמוסדות פיננסים. חברות/ארגונים מסויימים שמוגדרים כמוסד פיננסי על פי הגדרות FATCA עשויים להיות חייבים בדיווח שנתי לרשויות המס האמריקאיות.


לגבי אזרחים אמריקאים, מעבר למילוי הטפסים לצרכי הבנק, הבנקים דואגים להחתים את הלקוח/ה האמריקאי/ת על התחייבות שהם עומדים בדרישות הדיווח לרשויות המס בארה"ב. לפרטים נוספים אפשר לקרוא עוד בקישור הבא לגבי חובות הדיווח של אזרחים אמריקאים.

קצת יותר על FATCA:

FATCA, כפי שמתואר בשמו, התחיל כמאמץ מקיף להגברת האכיפה של חוקי מס על אזרחים אמריקאים בנוגע לדיווח של חשבונות בנק זרים (מחוץ לארה"ב) ודיווח הכנסות מחוץ לארה"ב אך יש לו השלכות מרחיקות לכת מעבר לכך. מזה כמה עשורים שכל אזרח ותושב אמריקאי חייב במס על הכנסתו הכלל עולמית ונדרש לדווח מידי שנה על חשבונות פיננסים מחוץ לארה"ב בבעלותו/ה, בין אם על שמו/ה ו/או חשבונות שיש לו/לה בהם זכות חתימה. FATCA דורש מבנקים בכל העולם לזהות את לקוחותיהם שהינם אזרחים אמריקאים ו/או תושבי ארה"ב ולדווח ל-IRS (או לרשות המס המקומית שיש לה הסכם הדדיות עם ה-IRS) מידי שנה על לקוחות אלה ועל הכנסותיהם, בכך לתת לרשויות האמריקאיות שיניים באכיפת הדיווח על הכנסות של אזרחי ותושבי ארה"ב מחוץ לארה"ב.

מה שחדש זו ההחלטה והנחישות של רשויות המס בארה"ב לאכוף את חובות הדיווח, ומיסוי ההכנסות הכלל עולמיות. למאמצי הגברת האכיפה בנושאי המס קדמו מאמצים של המלחמה בהון השחור, והמלחמה בטרור לאחר ארועי הטרור בארה"ב בשנת 2001. בנוסף, גירעון תקציבי הולך בגדל של ממשלת ארה"ב הגדיל מאמצים להגברת גביית מיסים בארה"ב והגיע לשיא בתקופת המשבר הפיננסי של 2007-2009. זאת ועוד, באמצע העשור הקודם, רשויות המס האמריקאיות מצאו שאזרחים אמריקאים רבים מסתירים כספים והכנסות בחשבונות בנקים מחוץ לארה"ב (שיא הגילוי היה בפרשת בנק UBS בשוויץ שנקנס בכמעט 2 מיליארד דולר על סיוע לאלפי אזרחים אמריקאים בהעלמות מס). במחקרים שהביאו לחקיקת FATCA העריכו ב-IRS שכתוצאה מאי אכיפת המיסוי הבינלאומי על יחידים ה-IRS מפסיד מיסים בשיעור של כמאה מיליארד דולר בשנה! 

FATCA כולל בחובו שלל חוקים, תקנות ונהלים חדשים אך גולת הכותרת של FATCA היא גיוס הבנקים בכל העולם לשירות ה-IRS (רשות המס הפדראלית בארה"ב).
כאשר פורסמו הכוונות לאמץ את החוק עוד בתחילת 2009, היוזמה של החוק החדש לגייס את הבנקים בכל העולם לעזור לרשויות המס האמריקאיות לזהות את הלקוחות האמריקאים של הבנק נראתה כיוזמה יומרנית ודרקונית שאולי לא תעבור. אפילו בקרב הותיקים שבאנשי המקצוע בתחום המיסוי הבינלאומי בארה"ב עלתה תמיהה כיצד יתכן שארה"ב תכפה חוקים אמריקאים על בנקים מחוץ לארה"ב, מחוץ לתחולת החוק האמריקאי. אך כיום כ-7 שנים לאחר שהכריזו על הכוונות ליישם את FATCA ניתן לומר, שההיסטוריה מדברת בעד עצמה...

הטענה הראשונה שעולה לכאורה נגד FATCA היתה: למה שבנק זר (מחוץ לארה"ב) יהיה נתון לחוקים אמריקאים? האמריקאים הצהירו שהם באמת אינם יכולים לכפות על בנקים לשתף פעולה עמם. FATCA בעצם מעודד בנקים בכל העולם להיכנס להסכם שיתוף פעולה עם ה-IRS לדיווח על לקוחות אמריקאים (אבל לא רק זאת). על פי FATCA, בנק שלא ישתף פעולה עם ה-IRS, בעת שיועברו אליו כספים ממוסדות פיננסים אמריקאים, ההעברות תהיינה חייבות בניכוי מס במקור של 30%. זהו המנוף הראשון להפעלת לחץ על הבנקים, אך לא רק זאת: מאמצי האכיפה של האמריקאים כללו חקירות פליליות של בנקים בכל העולם שבהן נתגלו בנקים לא מעטים כשותפים לפעילות מסחרית שיטתית שעודדה וסייעה לאמריקאים להימנע ממס. רשויות החוק האמריקאיות שתפסו על חם גם בנקים ישראלים (בראשם בנק לאומי שנקנס) בפעילות שכזו, השתמשו בחקירות הפליליות גם כן כמנוף לחץ על הבנקים לשיתוף פעולה.

כיום, לא רק שהבנקים בעולם מצייתים לדרישות החוק האמריקאי, אלא, שהחוק הביא לשינוי כלל עולמי בהגברת השקיפות לרשויות מס בכלל. היום זה נראה כמעט תמוהה שהיה מושג כזה כמו חשבון בנק סודי בשוויץ...פרסום החוקים החדשים עורר הרבה התנגדות בקרב בנקים בכל העולם, אשר דרשו לפעול נגד יישום FATCA, אך מה שקרה בפועל הוא שלא רק שהתנגדות לא צלחה, אלא שרשויות המס בכל העולם החליטו לנצל את המומנטום של האמריקאים ונכנסו להסכמי הדדיות של שיתוף מידע בנקאי בכל העולם לטובת אכיפת חוקי המס של עשרות מדינות אחרות, בינהן גם ישראל. 

קשה להפריז בהשלכות של FATCA על העולם. מה שהתחיל כמאמץ אמריקאי לאכוף את חוקי המס על אזרחיה של ארה"ב, הפך לכדור שלג שהשלכותיו מרחיקות לכת לא רק על מערכת המס האמריקאית, אלא גם על מערכות הבנקאות ורשויות המס בעולם בכלל. הנחישות לאכיפה, בשילוב עם טכנולוגיה, ושיתוף בינלאומי של רשויות האכיפה השונות בעולם הביא לכך.
 
 

שרותים
 
> יעוץ ותכנון מס אמריקאי ובינלאומי
הכנת דוחות מס אמריקאים
ייצוג בפני רשויות המס בארה"ב 
חשבונאות מס אמריקאית <
 

לקוחות
 
> חברות ישראליות עם פעילות בארה"ב
אזרחים אמריקאים בישראל ובעולם
ישראלים ברילוקיישן לארה"ב  
משקיעים בנדל"ן אמריקאי 
קרנות השקעה בנדל"ן אמריקאי
חברות אמריקאיות גלובליות <
 
  כל הזכויות שמורות לחברת ברגב מיסוי בינלאומי בע"מ